Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chování

Aby mohl všední život v potkaní skupině probíhat ladně, žijí potkánci ve stanovené skupinovém postavení a každý člen má své místo.Čím má sameček vyšší postavení, tím větší přednost má, pokud jde o potravu, a častěji se smí pářit.

V potkaních rodinkách není počet obou pohlaví stejný. Většinou převažují samičky nad samečky.Samečci, kteří nezískali ve skupině určité odpovídající postavení, často odchází.

Často můžete zahlédnout přátelskou bitku, častěji u mládat.Potkanci tak trénují svou tělesnou "kondičku" a schopnosti rychle reagovat, a také jde o první-hravé- stanovení skupiny.Většinou přitom nedochází ke zranění.

Hlavou rodiny nebývá vždy nejsilnější a největší sameček, spíše jím je starší a zkušenější potkan.

Pokud dojde k boji o postavení v hierarchii nebo pokud do skupiny pronikne cizí jedinec, je situace vážnější.Nejprve jsou to jen výhružná gesta jako předvádění delší strany těla, naježené chlupy a přivřené oči.Protivníci se k sobě přibližují pomalu, "prkeným" krokem a prskají přitom.Při následném krátkém boji mají potkani vzpřímenou horní část těla a "buší" do sebe předními tlapkami.Často se stává, že se jedno zvíře vzdá.Pokud však ani jeden neustoupí, protivníci se pokoušou a rvačka může skončit i smrtí.

Zdroje:

  • kniha "Potkan chytrý, společenský, aktivní